Najciekawsze wyspy na mazurskich szlakach najczęściej niedostępne są dla turystów, z powodu ochrony przyrody. Nie można do nich cumować i zwiedzać bez posiadania specjalnego zezwolenia od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska zlokalizowanego w Olsztynie. Część wysp ma wartość przyrodniczą, historyczną, a inną są przede wszystkim punktem nawigacyjnym dla żeglarzy.
1. Grajewska Kępa, wyspa miłości na jeziorze Niegocin. Jest niewielką, pokrytą licznymi drzewami wyspą, z którą wiąże się legenda o tragicznej miłości Galindii i zakochanego młodzieńca, którego czarownica zamieniła w żabę.
Grajewska Kępa, mapa Google.
2. Wyspa Czarci Ostrów na największym w Polsce jeziorze Śniardwy. Jest wraz z sąsiednią wyspą Pajęczą, punktem nawigacyjnym dla żeglarzy. Od zachodniego brzegu jeziora oddalona jest o 1500 metrów. Na jej terenie plemiona Galindów oddawały cześć Bogom. W XVIII wieku wyspa była magazynem żywności oraz miejscem koszar dla pruskich oficerów. Obecnie wyspa jest przede wszystkim punktem nawigacyjnym dla żeglarzy.
Czarci Ostrów, mapa Google.
3. Wyspa Gilma na jeziorze Dobskim to tajemnicze miejsce kultu przez pogańskie plemiona. Legendy głoszą, że znajduje się tu miejsce mocy o niezwykłych właściwościach radiacyjnych tzw. czakarm. Jedna z legend głosi, że nocą przy świetle księżyca pojawia się duch kobiety z workiem pieniędzy. Na wyspie znajdują się atrakcje historyczne w postaci pozostałości po grodzie pogańskim oraz ruiny po krzyżackim zamku. Na ruinach stoi obecnie kapliczka. Wyspa posiada liczne strome wzniesienia.
Wyspa Gilma, mapa Google.
Na jeziorze Dobskim obowiązuje zakaz poruszania się na silniku zaburtowym oraz zakaz cumowania do wyspy Gilma, która jest rezerwatem ptactwa.
4. Wyspa Heleny zlokalizowana naprzeciw wyspy Gilma jest jednym z piękniejszych miejsc na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Charakteryzuje się piaszczystymi brzegami i stromym piaszczystym zejściem do głębin. Podczas żeglugi warto jest ją podziwiać z bliska.
Wyspa Heleny, mapa Google.
5. Wyspa Upałty zlokalizowana na jeziorze Mamry w pobliżu miejscowości Mamerki. To największa wyspa na mazurskich jeziorach. Jej powierzchnia liczy ponad 67 ha. Należy do rezerwatu przyrody i bez zezwolenia nie możemy do niej cumować. Do czasów zakończenia II wojny światowej, wyspa była zamieszkała. Mieściła się tu restauracja, leśniczówka oraz park. W XVII wieku zbudowano tu 13-metrową piramidę, która nie zachowała się do dna dzisiejszego. Zachował się za to grób ornitologa Augusta Quednaua. Wyspę porastają ponad 200-letnie drzewa liściaste.
Wyspa Upałty, mapa Google.
6. Wielka Żuława położona na jeziorze Jeziorak. To jedna z największych w Europie wysp śródlądowych o powierzchni 82,4 ha. Znajduje się tu 6 ośrodków wypoczynkowych oraz pozostałości po grodzie z czasów średniowiecza. Legenda głosi, że są tu ukryte skarby z czasów II wojny światowej. Warto samemu sprawdzić.
7. Wysoki Ostrów znany jako "Wyspa kormoranów" na Jeziorze Dobskim. Wyspa o powierzchni około 2 ha jest rezerwatem przyrody, gdzie na wpół uschniętych drzewach od odchodów ptaków, przebywały kormorany oraz czaple siwe. Obecnie kormorany przeniosły się na jez. Mamry.
8. Wyspa Ptasia znana także jako "Goła Zośka" na jeziorze Ryńskim. Jest cztero hektarową wyspą o kształcie przypominającym fiord. Ptasia Wyspa od 2012 roku jest rezerwatem i miejscem lęgowym dla ptaków, przede wszystkim mew śmieszek. Na wyspie nieliczne drzewa znajdują się na skraju.
9. Wyspa Dębowa Górka na jeziorze Kisajno. Jest niewielką, urokliwą wyspą, którą porastają stare drzewa liściaste. Dębowa Górka jest rezerwatem przyrody i obowiązuje tu zakaz cumowania. Stanowi punkt nawigacyjny dla osób żeglujących po Łabędzim Szlaku.
10. Wyspa Kamieńska znana też jako Mysia na jeziorze Bełdany. Na wyspie rośnie rzadko spotykana roślina Kokoryca Pełna. Wokół wyspy ciągnie się głębina przeplatana podwodnymi górkami. Specyficzne środowisko sprawia, że można tu zapolować na sandacza i inne drapieżne ryby.
Większość wspomnianych wysp to rezerwaty przyrody. Obowiązuje zakaz cumowania i wchodzenia. Niech Was nie zmyli brak tabliczek informacyjnych, które często są niszczone lub palone w ogniskach.
Post został wysoko oceniony na żeglarskich grupach dyskusyjnych: