Kupno łodzi motorowej to ogromna przygoda i wielkie wydarzenie. Pływanie jachtem motorowym jest sporą dawką relaksu i ogromna przyjemnością. Do posiadania małych jednostek nie potrzeba uprawnień. W dzisiejszym artykule dowiesz się kiedy konieczna jest rejestracja łodzi motorowej.
Zanim zaczniemy korzystać z relaksu musimy dopełnić urzędowych formalności. Może się okazać, że nasz jacht podlega obowiązkowi rejestracji. Załatwienie urzędowych formalności do miłych nie należy, ale niedogodności zrekompensują nam chwile spędzone nad wodą.
Rejestry łodzi motorowych prowadzą:
- Starostwa Powiatowe
- Polski Związek Żeglarski
- Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego
Właściciel łodzi motorowej zobowiązany jest zawiadomić organ prowadzący rejestrację w terminie do 30 dni, licząc od dnia faktu zbycia lub nabycia jednostki pływającej.
Wydanie decyzji o rejestracji lub odmowie wpisania jednostki pływającej do rejestru następuje w terminie do 30 dni. Termin liczony jest od dnia złożenia kompletnego wniosku o rejestrację.
Obowiązku rejestracji podlegają:
Przepisy śródlądowe wynikające z ustawy o żegludze śródlądowej (Dz. U. NR 123, poz. 846) przewidują obowiązek rejestracji: jachtów, łodzi, skuterów wodnych, houseboatów o długości co najmniej 12 m lub napędzie mechanicznym o mocy co najmniej 15 KW.
Jednostki pływające służące do połowu ryb także podlegają obowiązkowi rejestracji.
Obowiązku rejestracji nie podlegają łodzi o mniejszej długości lub niższej mocy silnika. Jeśli jednak chcemy możemy dokonać wpisu rejestracyjnego.
Niestety ustawodawca zobligowuje posiadaczy zarejestrowanych jachtów do dokonania powtórnej rejestracji na nowych zasadach. Obowiązujące terminy:
jednostki zarejestrowane do dnia 1 stycznia 2000 r. – mam czas na rejestrację przez 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 1.08.2021r.
jednostki zarejestrowane do dnia 1 stycznia 2006 r. – mam czas na rejestrację przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 1.02.2022r.
jednostki zarejestrowane o dniu 1 stycznia 2006 r. – mam czas na rejestrację przez 30 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 1.02.2023r.
Jachty motorowe oraz pozostałe jednostki pływającej, która zgodnie z przepisami sprzed 1 sierpnia 2020r. nie podlegały obowiązkowi rejestracji, muszą być zarejestrowane w terminie 17 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 01.01.2022r.
Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o wpis do rejestru jachtów motorowych:
- dowód własności ( faktura VAT zakupu, umowa kupna - sprzedaży, zamiany, darowizny, orzeczenie sądu o prawie własności)
- wniosek o rejestrację
- dokument potwierdzający dotychczasową rejestrację w kraju lub zagranicą / dokument o wyrejestrowaniu jednostki pływającej z poprzedniego rejestru
- dokument określający maksymalna ilość osób, siłę wiatru i wysokość fali czyli kategorię projektową statku
- potwierdzenie wpłaty o dokonanie wpisu
Bez patentu, czyli "prawa jazdy" na łodzie motorowe, możne pływać:
- motorówką o długości max. do 7,5m i mocy silnika do 10kW
- łodzią motorową długości max. do 13m i mocy silnika nie większej niż 75 kW, która dodatkowo nie osiąga prędkości większej niż 15 km/h
Więcej szczegółów o uprawnieniach, kursie motorowodnym, kosztach i formalności uzyskania patentu sternika motorowodnego przeczytasz w artykule mazuria.com/blog/kurs-motorowodny-patent-sternika-motorowodnego.html