Gdzie w Polsce można pływać łodzią na silniku spalinowym?

14-08-2020

Popularność sportów wodnych w Polsce zwiększa się. Obcowanie z przyrodą na jachcie odpręża i stanowi niesamowitą odskocznię od stresu dnia codziennego. Aktywny wypoczynek na wodzie to już nie tylko jacht żaglowy. Polacy coraz częściej korzystają z jachtów motorowych. Posiadasz patent sternika motorowodnego? Dowiedz się gdzie w Polsce można pływać jachtem na silniku spalinowym.

Gdzie w Polsce można pływać łodzią na silniku spalinowym?

Na większości jezior, rzek, kanałów i zalewów w Polsce można legalnie pływać na silniku spalinowym. Wszędzie tam, gdzie nie można pływać na silniku spalinowym, ustawione są tabliczki informujące o strefie ciszy. Warto także sprawdzić zakazy pływania na silniku spalinowym na stronach Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej.

Na wszystkich drogach wodnych, które są wymienione w DZIENNIKU USTAWY RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 18 czerwca 2002 r. Nr 77
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20020770695/O/D20020695.pdf można pływać jachtem lub łodzią wyposażoną w silnik spalinowy (oferta polskiego producenta łodzi motorowych oraz Houseboat).

Gdzie można pływać motorówką na Mazurach?

Przykładowo na popularnych Wielkich Jeziorach Mazurskich są to jeziora:
- Mamry (w skład którego wchodzą jeziora: Kisajno, Dargin, Mamry właściwe, Święcajty, Kirsajty), Śniardwy, Niegocin, Mikołajskie, Tałty, Roś, Seksty, Tałtowskie, Kotek Wielki, Szymon, Szymoneckie, Jagodne, Boczne, Bełdany, Ryńskie, Guzianka Mała, Guzianka Duża, Nidzkie do km 19,0.

Na południu Polski jest zdecydowanie mniej miejsc do pływania na silnikach spalinowych. Dlatego pozwolimy sobie na przedstawienie kilku urokliwych akwenów do uprawiania sportów wodnych. Są nimi:
- Rzeka Wisła, która ze względu na czystość wody oraz dostępność jest bardzo atrakcyjnym miejscem do pływania motorówką i jachtem motorowym. Szczególnie polecane miejsce ze strony Wisły to zabytki Krakowa czy okolice klasztoru w Tyńcu.
- Jezioro Różnowskie, oddalone około 100 km od stolicy Małopolski, jest bajecznym akwenem z dużymi możliwościami dla turystów motorowodnych.
- Przystań w Znamirowicach, gdzie możemy dodatkowo skorzystać z pływadeł i bogatej bazy noclegowej.


Sprawdź naszą ofertę na silniki zaburtowe:

 

Silniki zaburtowe Suzuki

Na zdjęciu silniki zaburtowe Suzuki. Dostępne w mocach od 2,5 KM do 350 KM.

 

Silniki zaburtowe Honda

Na zdjęciu silniki zaburtowe Honda. Dostępne w mocach od 2,3 KM do 250 KM.

 

Silniki zaburtowe Selva o mocy 100 KM

Na zdjęciu silnik zaburtowy Selva. Dostępne moce od 2,5 KM do 150 KM.

 

Sprawdź także nasz poradnik obsługa silnika zaburtowego.

Gdzie nie można pływać łodzią z silnikiem spalinowym?

Wszędzie tam, gdzie ustanowiono strefy ciszy, nie można pływać łodzią z silnikiem spalinowym. Strefy ciszy ustanawiają rady powiatów. Strefy ciszy ustanawia się w celu zminimalizowania hałasu powyżej 45 dB dla ekosystemu.
Przed wypłynięciem swoją łodzią motorową, sprawdź, czy akwen nie jest objęty ograniczeniem strefy ciszy. W szczególnych przypadkach bezpieczne pływania może ograniczać zbyt niski poziom wód.
Kolejnym ograniczeniem w poruszaniu się łodziami motorowymi jest zakaz wytwarzani fal. Ograniczenie to spotyka się najczęściej w portach i rzekach. Ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zacumowanym jednostkom pływającym i osobom pływającym w pobliżu. Bezpieczeństwo nasze i pozostałych osób powinno być zawsze najważniejsze.

Przeczytaj także naszą fotorelację z pierwszego w Polsce montażu silników Suzuki 350 KM z układem Optimus 360.

Chińskie silniki zaburtowe spalinowe Parsun i Seaking - poznaj mity i fakty.