Bezpieczeństwo na lodzie - najważniejsze zasady

18-01-2023

Zima to dla większości czas odpoczynku od sportów wodnych. Część żeglarzy uprawia sporty na lodzie. Najpopularniejsze jest oczywiście żeglarstwo lodowe, czyli bojery. Sprawdź tabelę grubości oraz wytrzymałości lodu. Dowiedz się, jak bezpiecznie zachować się na lodzie.

Historia żeglarstwa lodowego

W Holandii wykorzystywano bojery do transportu towarów oraz ludzi. Już w XVII wieku bojery stały się sportem. Do krajów bałtyckich moda na żeglarstwo lodowe dotarła pod koniec XIX wieku. W 1882 roku w Rosji zorganizowano pierwsze regaty bojerowe. Na terenach Polski bojery stały się popularne zaraz po odzyskaniu niepodległości od 1920 roku. Polski Związek Żeglarski nadaje patent sternika lodowego. Obecnie bojery są jedną z popularniejszych dyscyplin sportów ekstremalnych. Warto dodać, że sportowe wersje rozwijają prędkość ponad 100 km/h.
Minimalną grubością lodu do bezpiecznego uprawiania sportu jest 15 cm.

Jaka jest bezpieczna grubość lodu?

Małe zbiorniki wodne zamarzają i odmarzają od razu. Większe zbiorniki wodne zamarzają i odmarzają od brzegów. Na środku akwenu lód może być cieńszy niż przy brzegach. Miejmy to na uwadze podczas wchodzenia na lód.

Bezpieczna grubość lodu zależy przede wszystkim od obciążenia:
- 8 - 10 cm dla pieszych spacerów,
- 12 - 15 cm dla bojerów i skuterów,
- 20 - 30 cm dla jazdy samochodem.

Jak zachować się na lodzie?

Przed wyjściem na lód ubierz się ciepło i poinformuj bliskie osoby o miejscu pobytu oraz czasie powrotu. Zamarznięte jeziora, stawy i rzeki zawsze są niebezpieczne.

Na lód wchodzimy w minimum 2 osoby w odległości od siebie pozwalającej na wzajemną pomoc. Minimalna grubość lodu dla pieszych spacerów powinna wynosić od 8 do 10 cm. Pamiętaj, że leżący na lodzie śnieg jest także obciążeniem i zmniejsza wytrzymałość. Pod warstwą śniegu nie widać przerębli. Telefon alarmowy - numer 112. Nie wchodzimy na lód, jeśli wokoło nie ma nikogo, kto mógłby nam pomóc lub wezwać pomoc. Wchodząc na lód nie trzymamy rąk w kieszeni. Po załamaniu się lodu, rozstawione ręce zapobiegają utkwieniu między krami lodu. Zaopatrz się w gwizdek i kolce. Te ostatnie ogromnie pomagają wdrapać się na taflę lodu, po wpadnięciu do wody.

Jeśli podczas wchodzenia na lód, słyszysz pęknięcia lub trzeszczenie, bez paniki wycofaj się na brzeg. Jeśli widzisz, że pod kimś załamał się lód, nie panikuj. Nie wbiegaj też na lód, aby pomóc. Zadzwoń po pomoc pod nr tel. 112. Staraj się osobie będącej w wodzie, podać cokolwiek, co pomoże wejść na taflę lodu: szalik, kurtkę, gałąź lub linę. Możesz też związać ze sobą kilka wymienionych przedmiotów, aby zwiększyć bezpieczną odległość. Pamiętaj, aby do osoby tonącej, poruszać się w pozycji leżącej i czołgać się po lodzie. Uratowaną osobę trzeba jak najszybciej przebrać w suche ubrania.

Dla profesjonalnych ratowników na lodzie służą sanie wodno-lodowe, które zwiększają skuteczność oraz bezpieczeństwo akcji ratowniczych. Posiadają komory powietrza, które zapewniają wyporność na wodzie.
W ofercie sklepu Mazuria oferujemy profesjonalne sanie lodowe https://www.mazuria.com/sanie-wodno-lodowe.html oraz doradztwo techniczne podczas doboru sprzętu ratunkowego.

 

 

Skontaktuj się z naszymi sprzedawcami od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.
tel. 89 678 94 17
silniki@mazuria.com

Podsumowanie

Pamiętaj, że żaden lód nie jest bezpieczny. Zawsze zachowaj ostrożność podczas wchodzenia na lód. Duży wpływ na bezpieczne poruszania się na lodzie, ma temperatura kilku ostatnich dni i nocy. Grubość lodu nie zawsze jest taka sama na całym akwenie wodnym. Lód jest grubszy na wodach stojących niż na płynących. Szczególną ostrożność zachowaj w miejscach, gdzie są ujścia rzek, strumyków oraz kanałów. Wchodzą na lód, ryzykujesz życiem.

Zapisz się na newsletter
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.