Żeglując po pięknych Mazurach lub Morzu Bałtyckim mamy możliwość złowić nie jedną rybę. Masz problem z dobraniem oryginalnej marynaty oraz sposobu smażenia? Szukasz pomysłów na przygotowanie świeżo złowionej ryby? Jeśli tak, to przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego jak przyprawić i usmażyć pyszną rybę.
Świeża, usmażona ryba to przysmak każdego żeglarza. Z jej smakiem nie mogą konkurować żadne mrożonki ze sklepu. Chrupiąca skórka, soczyste mięsko i słodko kwaśny posmak panierki. Brzmi smacznie? W takim razie przyrządź samodzielnie świeżo złowiona rybę. Przepis jest prosty, wystarczy tylko przestrzegać kilku wskazówek.
- świeżo złowiona ryba
- mąka do obtoczenia
- tłuszcz do smażenia (najpopularniejszy jest olej, ale warto spróbować także ze smalcem gęsim lub masłem klarowanym)
- sól do oprószenia ryby
Przyprawy do marynaty:
- cytryna
- cebula
- imbir
- czosnek
Przed przygotowaniem ryby i jej usmażeniem przeczytaj cały opis, w którym podajemy wskazówki.
Krok 1. Świeżo złowioną rybę obieramy z łusek, z ości i patroszymy. Obcinamy głowę. Większą rybę kroimy na kawałki, aby aby łatwiej było smażyć. Dokładnie płuczemy w zimnej wodzie. Jeśli wielkość ryby, czas i umiejętności nam pozwalają, to także filetujemy rybę. Jeśli filetujesz rybę, to nie zdejmuj z niej skórki. Możesz ściągniesz ją dopiero po usmażeniu.
Krok 2. Wstępnie przygotowaną rybę umieszczamy w misce lub na dużym talerzu. Na tym etapie nie solimy ryby, gdyż sól wyciąga wodę z mięsa ryby. Przez co potrawa mogłaby być sucha. Wyciskamy sok z połowy cytryny i polewamy po rybie. Imbir oraz czosnek obieramy i drobno siekamy. Drugą połowę cytryny oraz obraną cebulę kroimy w plastry i układamy na rybie.
Źródło ania-gotuje.pl
Tak przyprawioną rybę pozostawiamy do marynowania na minimum 15 minut. Im dłużej (w chłodnym miejscu np lodówce) tym lepiej. Sok z cytryny poprawia smak ryby i pomaga pozbyć się mułowatego zapachu. Tuż przed smażeniem oprószamy rybę solą.
Krok 3. Zamarynowaną rybę ze skórą delikatni obtaczamy w mące. Dlaczego w mące? Pozbawiamy w ten sposób ryby z wody i zapobiegamy rozwarstwieniu ryby podczas smażenia oraz przywierania do patelni. Panierka z bułki tartej sprawia, że potrawa chłonie tłuszcz i jest przez to zapewne ciężkostrawna. Mała warstwa mąki tworzy pyszną, chrupiącą skórkę.
Jeśli lubisz rybę smażoną w panierce, to sposób jest równie prosty. Wbij na talerz 1 jajko, roztrzep je widelcem i obtocz rybę z obu stron. Następnie obtocz rybę w bułce tartej i smaż na patelni.
Smażymy na rozgrzanym tłuszczu w temperaturze 180 stopni C. Tłuszcz dajemy na rozgrzaną patelnię. Warstwa tłuszczu to na oko grubość palca. Podczas smażenie nie dodajemy świeżego tłuszczu, gdyż zdecydowanie obniża to temperaturę smażenia. Za niska temperatura smażenia powoduje, ze ryba nasiąka tłuszczem. Do smażenia najlepiej nadaje się patelnia z grubym dnem, ponieważ temperatura jest rozprowadzana równomiernie i ryba nie przywiera.
Rybę smażymy na rumiano z obu stron przez kilka minut, nie więcej niż 10min. Mniejsze i chudsze kawałki ryb smażymy krócej. Podczas smażenia cały czas kontrolujemy proces obróbki cieplnej i co jakiś czas przewracamy rybę na druga stronę, aby się równomiernie usmażyła. Nie układaj zbyt ciasno porcji ryb na patelni, aby można było je w łatwy sposób przewracać i równomiernie usmażyć. Jeśli posiadasz filet ryby ze skórą, to najpierw smażymy od strony skóry przez dłuższy czas, a potem "gołe" mięso przez krótszy okres.
Krok 4. Usmażoną rybę udekoruj plastrem cytryny, limonki lub pomarańczy. Możesz oczywiście posypać ją ziołami tuż po usmażeniu. Podaj rybę bezpośrednio po usmażeniu. Do ryby możemy zaserwować ryż, frytki lub kromkę chleba. Doskonale pasuje także sałatka warzywna.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom usmażycie pyszną rybę podczas rejsu lub w domu. Przedstawiony sposób smażenia ryby skradł nie jedno serce i kubki smakowe. Po kilku smażeniach ryby, nabierzecie wprawy i zostaniecie prawdziwymi mistrzami kulinarnymi.