Renowacja drewnianych elementów łodzi

27-04-2021

Masz sentyment do starej, drewnianej łodzi lub elementów wykonanych z drewna? Czeka Cię wiele pracy, ale z pewnością warto. Dowiedz się jak i czym odnowić drewniane elementy łodzi. Poznaj wskazówki ułatwiające prace renowacyjne.

Renowacja łodzi od czego zacząć?

Przed renowacją musimy zbadać czy drewno jest jeszcze zdrowe i warto poświęcać czas oraz fundusze na odnowienie. Najprościej jest doczyścić element łodzi do zdrowej deski, a ewentualne ubytki wymienić. Kolejnym krokiem jest zbadanie wilgotności drewna. Materiał do renowacji musi być suchy, tzn. o wilgotności około 8-12%. Używaj tylko i wyłącznie ekologicznych środków konserwujących. Na rynku dostępne są: żywice, żelkoty, topkoty, wodoodporne farby i lakiery.

Wybór farby do renowacji.

Kolejność prac podczas renowacji łodzi.

Krok 1. Usunięcie warstwy starej farby. Starą farbę można usunąć chemicznie, termicznie bądź mechanicznie. Najbezpieczniejsza jest metoda mechaniczna z zastosowaniem: opalarki, szpachelki oraz szlifierki.

Krok 2. Oczyszczenie i odtłuszczenie drewnianych elementów do zdrowej deski. Odtłuszczenia dokonamy za pomocą benzyny ekstrakcyjnej.

Krok 3. Wymiana uszkodzonych elementów.

Krok 4. Malowanie łodzi lub jej poszczególnych elementów. Farbę możemy nanosić za pomocą: pędzla, wałka lub natrysku. Nanosimy niezbyt grube warstwy, tak aby nie powstawały zacieki. Należy postępować z zaleceniami producenta farb.

Najczęściej wykonuje się:
- Podkład epoksydowy Lightprimer w liczbie warstw wymaganych przez producenta. Przykładowo SEA Line do renowacji nad linia wody zaleca od 1 do 2 warstw podkładu epoksydowego rozcieńczonego od 5 do 25% z rozcieńczalnikiem przy użyciu pędzla lub wałka oraz od 5 do 50% przy wykorzystaniu natrysku. Kolejne warstwy nanosi się minimum po 4 godzinach do maksymalnie 5 dni.
- Pokrywa się farbą poliuretanową w 2 lub 3 warstwach nanoszonych od 30minut do 72 godzin. Stosuje się rozcieńczalnik PU dla pędzla i wałka w proporcji od 15 do 25% oraz od 45 do 55% przy wykorzystaniu natrysku.
- Lakier Poliuretanowy Clear Coat do gruntowania od 2 do 3 warstw. Dla pędzla i wałka stosuje się proporcje od 15 do 20% produktu, a dla natrysku od 15 do 20%. Kolejne warstwy nanosi się od 30 minut do 72 godzin.
Lakier Poliuretanowy Clear Coat z funkcją nawierzchniową od 2 do 4 warstw. Dla pędzla i wałka stosuje się proporcje od 0 do 5% produktu, a dla natrysku od 0 do 5%. Kolejne warstwy nanosi się od 30 minut do 72 godzin.

SEA Line do renowacji pod linią wody zaleca:

- Podkład epoksydowy Lightprimer w ilości warstw od 1 do 3, rozcieńczalnik do podkładów epoksydowych 2K dla pędzla i wałka od 5 do 25% oraz dla natrysku od 5 do 50%. Odstęp między nanoszeniem kolejnych warstw wynosi od 4 godzin do 5 dni.
- Farba przeciwporostowa w ilości warstw od 1 do 3. Czas wodowania od 12 godzin do 6 miesięcy. Można użyć dowolnej farby przeciwporostowej samo polerującej lub twardej.

Podsumowanie.

Do wykonania samodzielnej renowacji drewnianych łodzi i jej elementów potrzebować będziemy odpowiednich narzędzi, renomowanych farb oraz zdolności technicznych. Każde majsterkowanie to przyjemnie i kreatywnie spędzony czas oraz wzbogacenie własnych umiejętności.

Przeczytaj także: Farby antyporostowe. Jaka farba do malowania jachtu?