W jaki sposób pozyskiwać prąd elektryczny na jachcie

30-09-2021

Potrzebujesz podłączyć laptopa, turystyczny telewizor lub podładować smartfona na jachcie? Szukasz sposobów na bezproblemowe źródło energii elektrycznej poza domem? Jeśli tak, to świetnie się składa. Artykuł, który czytasz, jest właśnie dla Ciebie! Wyjaśnimy w nim w jaki sposób pozyskiwać prąd elektryczny na jachcie.

Bez względu na to, czy spędzasz wolny czas poza domem: na jachcie lub kamperze, potrzebować będziesz źródła energii elektrycznej. Dziś trudno wyobrazić sobie urlop bez dostępu do oświetlenia, telefonu, laptopa, radia czy telewizora turystycznego. Każde z wymienionych urządzeń wymaga energii elektrycznej. W artykule poznamy 2 najpopularniejsze metody wytwarzania prądu na jachcie. Opiszemy ich wady oraz zalety. Zapraszamy do lektury.

Fotowoltaiczny zestaw do jachtu.

Zestaw fotowoltaiczny składa się z:
- panelu fotowoltaicznego,
- regulatora ładowania prądu,
- akumulatora.


Zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo niska cena oraz wysoka niezawodność. Zestaw fotowoltaiczny o mocy 110W kupimy za kilkaset złotych (stan na jesień 2021r.). Dla wielu z nas problemem może okazać się montaż. Po pierwsze potrzebne jest wolne miejsce o powierzchni około 0,6m2. Po drugie potrzebna będzie pomoc elektryka lub ponadprzeciętne umiejętności techniczne. Kolejną wadą tego rozwiązania jest uzależnienie od warunków atmosferycznych, a konkretnie słońca. Paradoksalnie z urządzeń elektrycznych na jachcie korzystamy najczęściej przy kiepskiej pogodzie lub wieczorem, gdy słońce nie świeci. Polegając tylko i wyłącznie na fotowoltaice, możemy spotkać się z brakiem prądu w najmniej oczekiwanym momencie.

Ogniwa paliwowe EFOY.

Przy domu lub w firmie, gdy brakuje prądu, korzystamy z powodzeniem z agregatorów prądotwórczych. Dlaczego nie wykorzystać tego rozwiązania na jachcie lub kamperze? Dla osób ceniących sobie niezależność, polecamy stworzone specjalnie do celów turystycznych ogniwa paliwowe EFOY.

W przeciwieństwie do znanych nam agregatorów, dla potrzeb turystycznych dedykowane są specjalistyczne urządzenia. Ich praca jest:

- cicha,
- bezwonna,
- bezobsługowa,
- ekologiczna.

Dodatkowo urządzenie jest małe gabarytowo i lekkie. Dzięki małym rozmiarom może być montowane np. pod siedzeniem łodzi.

 

Wadą urządzenia jest oczywiście konieczność zakupu paliwa do ogniw. Niemniej jednak 10 litrów metanolu wystarcza na 4 tygodniowe korzystanie z urządzeń elektrycznych na pokładzie jachtu lub kampera. 11,1 kWh to np. zaparzenie 700 filiżanek kawy lub herbaty, czy też przygotowanie 800 kanapek tostowych.

Na zdjęciach paliwa do generatorów.


Podsumowanie.

Obie metody mają swoje plusy i minusy. A gdyby tak pokusić się o hybrydowe połączenie?


Ogniwa EFOY można połączyć z istniejącą już instalacją fotowoltaiczną. Dzięki hybrydowemu połączeniu uzyskujemy bezpłatny prąd w słoneczne dni oraz pełny akumulator przy kiepskiej pogodzie. Ogniwa EFOY działają automatycznie i bez obsługowo. Doładowują akumulator, gdy np panele fotowoltaiczne nie dostarczają wystarczającej ilości energii.